Powered By Blogger

Lahtine tund "Reisimised" 8.klassis 2010/11

TALLINNA LÄÄNEMERE GÜMNAASIUM
Lahtine tund “Reisimised” 8.b klassis
Tunni toimumise aeg:.04. märts 2011
Õpetajad: Svetlana Butuzova, Niina Neudahhina
Tunni eesmärgid:
I. Õpetada õpilasi
  • kasutama kõnes teemakohast sõnavara;
  • lugema ja mõistma tundmatut teksti;
  • esitama teksti kohta küsimusi ja vastama küsimustele;
  • edastama teksti sisu küsimuste abil;
  • järjestama lõigud loogiliselt seotud tekstiks;
  • jutustama pildiseeria järgi;
  • kuuldu põhjal taastama teksti küsimuste abil;
  • näitama kaardil ümbermaailmareisi teekonda;
  • nimetama ilmakaari;
  • kasutama kõnes välis- ja sisekohakäändeid;
  • kirjutama kohanimesid;
  • vastama küsimusele millega?;
  • otsima teavet erinevatest allikatest, sh ka Internetist;
  • looma esitlust reisimisest;
  • nimetama fakte merereiside kohta;
  • rääkima Eesti saartel puhkamise võimalustest;
  • jutustama Otepää vaatamisväärsustest.
II. Arendada õpilastel
  • oskust iseseisvalt täita ülesandeid ja korraldada oma tegevust;
  • loovust ja fantaasiat;
  • oskust kaasõpilastega koostööd teha, oma arvamust väljendada ja põhjendada.
III. Kasvatuslikud eesmärgid:
  • laiendada geograafilisi, kultuurilisi, ajaloolisi teadmisi.
  • äratada õpilastes huvi reisimiste vastu.
Õppevahendid:
1. Eesti keele õpik vene õppekeelega kooli 8.klassile. Ingrid Krall, Kristi Saarso, Elle Sõrmus.
2. Eesti keele õpik vene õppekeelega kooli 6.klassile. Antidea Metsa, Anne Jänese.
3. Töölehed, pildid, maailma kaart, ilmakaared.
4. Kasutatud lingid:
http://intra.tele2.ee/uudised/ariklient/index2.php?month=9&year=2010

Tunni käik
I. Häälestus. 2 minutit.
Õpetaja: Tänase tunni teema on „Reisimised“.
Me teame, et inimesed reisivad ammustest aegadest. Tundides me rääkisime reisimistest, ümbermaailmareisidest, erinevatest maadest, ilmakaaretest, koostasime ja vaatasime esitlusi. Täna teeme kokkuvõtte, mida me juba saime teada ja mida saame tunnis teada. Selleks töötame rühmades.
Õpetaja: Valige rühmajuht, seinalehe peatoimetaja ja esitlege rõhmajuhti teistele rühmadele.
II. Sissejuhatav ülesanne.
Tööleht nr 1 „Milleks inimesed reisivad?“.
Rühmad saavad töölehe „Reisi!“ ülesannetega.
Õpetaja:
Kõigepealt kordame sõnavara, mis on seotud reisimistega. Teie ees on 2 ülesannet.
Ülesanne nr 1: „Kes tuletab meelde rohkem teemakohaseid sõnu?“.
Iga rühm 2 minuti jooksul kirjutab sõnu, mis on õpitud, ja nimetab neid järjekorras.
Märkige ära need sõnad, mis on juba nimetatud, ning ärge korrake neid.
Ülesanne nr 2: Mis annab reisimine inimestele?“. 5 minutit.
Kirjutage ja ütelge ühe lausega, mis annab inimesele reisimine, kasutades sõnu eelmisest ülesandest.
III. Rühmatööd. 25 minutit.
Iga rühm saab ümbrikus ülesanded. Avage ümbrikud, tutvuge oma põhiülesandega. Vaadake hoolega ja hakake täitma. Valmistuge vastuseks. Teil on aega 15 minutit.
   I rühm. Merereisimiste ajalugu.
   Esimene rühm jutustab, kuidas algasid meresõidud.





1. Tutvuge töölehtede ülesannetega.
2. Jagage rühmas ülesanded.
3. Esinemiseks vormistage oma vastused suurele lehele.

Ülesanne nr 1 (tööleht nr 1; pilt)
I. Tutvuge tekstiga „Eesti esimene meresõitja“.
II. Edastage tekstist saadud ifot teiste rühmade õpilastele k[simuste abil:
1. Kes oli eesti rahvaeeposes esimene meresõitja?
2. Mis oli reisisiht? (Kuhu Kalevipoeg sõita tahtis?).
3. Kes laeva juhtis?
4. Missugusesse ilmakaarde laev suundus?
5. Mis materjalist oli laev tehtud?
6. Mis nimeks pandi hõbelaevale?
7. Millest olid reisijate riided?
Ülesanne nr 2 (tööleht nr 2; pildid)
I. Näidake ja nimetage meresõitjaid, kellest oled kuulnud.
II. Kes neist on seotud Eestiga?
III. Jutustage Fabian von Bellingshauseni reisimisest.


 II rühm. Tänapäeva põnev merereis
 „Ümber  imelise ilma“.
 Teine rühm jutustab, kuidas tänapäeval reisitakse.




1. Tutvuge ülesannetega.
2. Jagage rühmas ülesanded.
3. Esinemiseks vormistage oma vastused suurele lehele.

Ülesanne nr 1 (tööleht nr 1; maailma kaart)
I. Tutvustage rühmadele teadet põnevast merereisist „Ümber imelise maailma“, mis ilmus ajalehtedes 2010.aastal sügisel.
II. Näidake kaardil Nordea teekonda.
Ülesanne nr 2 (tööleht nr 2; pildid)
I. Tutvustage rühmadele katamaraan Nordea meeskonda.
Ülesanne nr 3 (tööleht nr 3 (1), tööleht nr 3 (2)); pildid)
I. Lugege tekst läbi.
II. Valige tekstist kõige huvitavam informatsioon (6 lauset) purjekast Nordea ja tutvustage rühmadele.
Ülesanne nr 4 (tööleht nr 4; pilt)
I. Tutvuge tekstiga.
II. Tutvustage rühmadele merereisi eesmärke.

III rühm. Ekskursioon Otepääle.
Kolmas rühm jutustab Otepääst ja esitab rühmadele küsimusi.

1. Tutvuge ülesannetega.
2. Jagage rühmas ülesanded.
3. Esinemiseks vormistage oma vastused suurele lehele.



Ülesanne nr 1 (tööleht nr 1; Otepää valla kaart)
I. Valmistuge dialoogiks õpetajaga. Valige esinejaid.
Ülesanne nr 2 (tööleht nr 2; pildid)
I. Tutvuge rühmas tekstiga „Otepää“.
II. Jagage omavahel teksti lõigud ja lugege need kõikidele rühmadele valju häälega.
Ülesanne nr 3 (tööleht nr 3 (1), tööleht nr 3 (2); küsimused rühmadele)
I. Jagage küsimused teksti „Otepää“ kohta rühmadele (iga rühm saab küsimused).
II. Esitage rühmadele küsimusi teksti kohta (rühmad vastavad järgi mööda).

IV rühm. Suvepuhkus Eesti saartel
Neljas rühm tutvustab Põhja-Eesti väikesaari.

1.Tutvuge ülesannetega.
2. Jagage rühmas ülesanded.
3. Esinemiseks vormistage oma vastused suurele lehele.

Ülesanne nr 1 (tööleht nr 1)
I. Lugege läbi tekstid Põhja-Eesti väikesaartest. Valige, kes tutvustavad saari:
1. Naissaar
2. Aegna
3. Prangli
Ülesanne nr 2 (tööleht nr 2; pildid, Eesti kaart)
I. Valige rühmajuht, kes esitab küsimusi.
II. Valige õpilased, kes vastavad rühmajuhi küsimustele.
III.Tutvustage teistele rühmadele Põhja-Eesti väikesaari.
IV. Rühmade esinemine. 20 minutit.
Aeg on läbi. Nüüd iga rühm tutvustab meile oma tööd.
V. Refleksioon. 7 minutit.
Õpetaja: Teeme kokkuvõtte. Teil on aega 7 minutit.
Ülesanne nr 1. Tutvuge veel kord rühmade töödega, valige kõige huvitavamad faktid ja kirjutage üles töölehele.
Ülesanne nr 2. Mida uut ja huvitavat tänases tunnis õppisite, teada saite? (Nüüd te teate ...)
Rühmad esinevad kokkuvõtetega.
VI. Lõppsõna. 1 minut.
Aitäh! Saite oma tööga väga hästi hakkama. Olete tublid!